Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krisiun - Assassination, CZ+EN

2. 1. 2015

Death metal, 2006, Century Media, Celkový čas: 46:29

FOR ENGLISH VERSION SCROLL TO THE BOTTOM OF THE PAGE

Songy: 1. Bloodcraft | 2. Natural Genocide | 3. Vicious Wrath | 4. Refusal | 5. H.o.g. (house Of God) | 6. Father's Perversion | 7. Suicidal Savagery | 8. Doomed | 9. United In Deception | 10. Decimated | 11. Summon | 12. Sweet Revenge

 

Brazilská elitní metalová formace Krisiun vydala nové album. Po vystoupení, které odehráli na Brutal Assaultu 2005 zůstalo spousta lidí stát s pusou dokořán a myslím, že na nové album se hodně lidí těšilo. Tato „undergroundová“, jak o sobě hlasitě prohlašují, kapela se stala hvězdami kovového nebe a CD Assassination je tu, aby to potvrdilo!

Tříčlenné obsazení kapely naznačuje, že nás nečeká symfonický metal, a od prvních tónů se z reproduktorů opravdu sype rychlý, agresivní death metal. Ultrarychlé bicí mi připomněly polské Vader a jejich nelidský kulomet, a toto přirovnání můžeme klidně rozvést – chraplavé vokály jsou si stejně podobné, nemluvě o precizních, rychlých a dynamických kytarových sólech a lineární a čitelnou kompozici skladeb. Toto nicméně není žádné plagiátorství, Krisiun mají vlastní hlavu na to, aby napsali brutální písně s jasným znamením „toto je Krisiun“.

Některé skladby jsou chrochtací orgie vycházející z tradice death metalu, nicméně na albu najdete i slušnou porci svěžích nápadů a postupů. Pátá skladba House Of God je dobrým příkladem, kde vokál a bicí soupeří, kdo z koho; otvírák Bloodcraft zase zprvu připomene techno metal, aby vzápětí smršť bicích vrátila riff do vysoce technického death metalu.

Na druhou stranu, obecný trend ultrarychlých bicích dělá někdy ze skladeb monotónní chlív. Jakoby bubeníci zapomněli, že na bicí se nehraje jen nohama, i když to malé množství rytmických perkusí naznačuje, že ruce mají. Proč je ale nepoužívají? Kdyby se Krisiun pokusili udělat bicí tak, aby nebyly jen „rychlé“, tančil bych radostí! I tak je ovšem Assassination velmi dobré album a je výsledek dlouhé a tvrdé práce. Krisiun se vyšvihli ze dna brazilského pralesa mezi death metalovou elitu, a až uslyšíte toto album, pochopíte proč.

ENGLISH VERSION

Brazil’s top metal music act Krisiun have released a new CD. After a show they played at Brutal Assault festival in 2005, many metalheads stood stunned, and I believe Krisiun’s new release was much anticipated among them. This loudly claimed „underground“ band has become stars and Assassination CD is here to prove it!

With a line-up of just three people we can’t expect symphonic metal, and it’s not, this is death metal, fast, aggressive and rolling. Ultra-fast drums remind me of Vader’s inhuman machine gun, and this parallel may go even further – hoarse, gravel-voiced vocals are much alike, to say nothing of precise, fast and dynamic guitar solos and linear and legible compositions of songs. However, this is not plagiarism, Krisiun have their own brains to write brutal songs, with a clear sign „this is Krisiun“.

Some songs are traditional death metal based orgies of growling, nonetheless, there is a fair portion of fresh ideas and ways how to play metal music. House of God, the fifth track, is a good example where, in some parts, vocals and drums compete in brutality; the opening track Bloodcraft sounds a bit like techno metal first, but the battery uproar soon turns the opening riff into a highly technical death metal.

On the other hand, the general trend of ultrafast drums makes it all sound like monotonous pigsty sometimes. Drummers have seemingly forgotten that drums are also played with hands, and the small amount of rhythm percussions they sometimes use indicates they do have hands. Why don’t they use them? If Krisiun tried making their drums anything else than just „fast“, I would dance and rejoice! This is a very good album, indeed, a result of long and hard work. Krisiun have made it from the bottom of Brazilian rainforest to death metal elite, and when you hear this album, you‘ll understand why!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář